مشاور عالی معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در امور توسعه علوم شناختی خواستار استفاده از ابزارهای واقعیت مجازی برای اثربخشی در روش های درمانی شد

تاریخ : 1401/02/31

تعداد بازدید : 667

4.8 امتیاز از 8 رای

دکتر" سید کمال خرازی " مشاور عالی معاون علمی و فناوری رییس جمهور درامور توسعه علوم شناختی در مراسم گشایش نهمین همایش بین المللی علوم شناختی در دانشگاه خوارزمی در تهران خواستار استفاده از ابزارهای واقعیت مجازی برای اثربخشی در روش های درمانی درکشورمان شد.

وی گفت: واقعیت مجازی و افزوده مجازی بسرعت درحال تحول است و هوش مصنوعی می تواند به کمک این فناوری بشتابد.

 

وی تقویت تاب آوری و آماده سازی افراد و بیماران را برای کنارآمدن با چالش های ناشی از فشارهای عصبی را یکی از کاربردهای استفاده از واقعیت مجازی برشمرد و گفت: از واقعیت مجازی می توان برای مستندسازی آثار محرک های حسی و غیر قابل مشاهده  دربیماران در امر پیشگیری ، سنجش و درمان استفاده کرد   و از محتوای ارائه شده در شبیه سازی برای سنجش عینی تر میزان پسا آسیب فشارهای عصبی بهره برد.

 

مشاور عالی معاون علمی و فنآوری رییس جمهوری در امور توسعه علوم شناختی با تاکید بر اینکه از فن آوری های جدید می توان برای درمان بیماری ها و اختلالات روانی استفاده کرد ، خواستار بهره گیری از ابزارهای واقعیت مجازی برای اثر بخشی  در روش های درمانی در کشورمان شد.

 

 وی اظهار داشت: ابزارهای واقعیت مجازی اگر خوب طراحی و ساخته شوند، می تواند استفاده کننده را در صحنه غوطه ور سازد و تجربه بودن در محیط واقعی را برای او پدید آورد.هدف سامانه غوطه ور ساز این است که دنیای بیرونی را با دنیای مجازی جایگزین سازد تا از نظر روانی تجربه خاصی را برای او ایجاد نماید.

 

به گفته وی فناوری شبیه سازی، ظرفیت سنجش، آموزش و ثبت واکنش های رفتاری و احساسی و بیمار را نیز دارد. واقعیت مجازی نسبت به روش های معمول سنجش، ارزش افزوده بیشتری را تولید می کند.  

 

وی همچنین گفت : فناوری متاورس  و بهره گیری از آن در حوزه پزشکی نیز به پیشرفت و توسعه واقعیت مجازی کمک می کند بطوری که فضاهایی طبیعی تر را برای اهداف درمانی فراهم می آورد.

 

نهمین همایش بین المللی علوم شناختی با هدف ارتقای دانش علوم شناختی و تبادل اطلاعات و یافته های علمی و برقراری تعامل میان محققان و پژوهشگران با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی و شماری دیگر از مراکز و نهادهادر دانشگاه خوارزمی تهران گشایش یافت و به مدت سه روز ادامه یافت.

نظر شما