اکستازی ممکن است برای درمان پی تی اس دی به کار برده شود

متیلن ‌دی‌اکسیدمتامفتامین3و4 یا اِم دی اِم اِی که در کوچه و خیابان به اکستازی معروف است دارویی است غیرقانونی که سرعت پیام رسانی به مغز و از مغز را افزایش می دهد و ادارک مصرف کننده از واقعیت را تغییر می دهد.

قرص هایی که به عنوان اکستازی فروخته می شوند حاوی مقادیر متفاوتی از اِم دی اِم اِی است و ممکن است اصلا این ماده را نداشته باشد و یا با چیزهای دیگری پرشده باشد. این قرص ها شکل، رنگ و اندازه های مختلفی دارند و ممکن است اشکال مختلفی روی آنها حک شده باشد.

تاریخچه

اِم دی اِم اِی اولین بار اوایل قرن بیستم در آلمان به عنوان ماده تشکیل دهنده دارویی برای متوقف کردن خونریزی ساخته شد. در آن زمان چیز مهمی تلقی نمی شد و فقط به عنوان بخشی از فرآیند سنتز دارو ثبت شد. تا سالها بعد یعنی سال 1927 و سپس در 1959 اِم دی اِم اِی فقط از نظر فارماکولوژی مورد بررسی قرار گرفت آنهم نه در انسانها. در دهه 1960، الکس شالگین، که گاهی پدرخوانده اکستازی نامیده می شود، آن را دوباره کشف کرد و راهی جدید و آسان تر برای ساختن آن پیدا کرد و به همراه ترکیبات روانگردان دیگری که خودش ساخت مورد آزمایش قرار داد.

در دهه 1970 و اویل 1980 این دارو برای اهداف مختلف درمانی از جمله روان درمانی زوج ها مورد استفاده قرار گرفت. ام دی ام ای در حال حاضر برای اطمینان از بی خطر بودن مورد آزمایش قرار گرفته است تا در صورت امکان به عنوان درمانی برای اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) همزمان با روان درمانی مورد استفاده قرار بگیرد گرچه هنوز مصارف درمانی آن مورد تائید نیست.

ایده نهفته در بکارگیری ام دی ام ای برای درمان پی تی اس دی این است که افرادی که به اختلال استرس پس از سانحه مبتلا هستند معمولا از هیجانات خود اجتناب می کنند و ام دی ام ای ممکن است به آنها کمک کند تا در طول روان درمانی راحت تر این هیجانات را ابراز کنند. از اواسط تا اواخر دهه 1980 بود که بکارگیری اکستازی در مهمانی ها رواج پیدا کرد .

اثرات اکستازی

ام دی ام ای محرکی از نوع آمفتامین است با اثرات توهم زا. برخلاف آمفتامین های دیگر که از طریق سیستم دوپامینی کار می‌کنند، اثرات اصلی ام دی ام ای از طریق ترشح سروتونین ایجاد می شود. کمبود سروتونین و دوپامین با افسردگی ارتباط دارد.
سروتونین به تنظیم خلق، تمایل جنسی، و عملکرد جنسی و فرآیندهای بدنی دیگر مثل اشتها، خواب و تنظیم دمای بدن کمک می‌کند. ام دی ام ای با ترشح مقادیر فراوانی از سروتونین به شکل مصنوعی اثرات سرتونین در مغز مثل خلق بهتر را افزایش می‌دهد.
افرادی که اکستازی استفاده می کنند گستره ای از علائم مثبت از جمله افزایش اعتماد به نفس، شادی، همدلی و افزایش میل جنسی را گزارش کرده اند. ام دی ام ای رفتار اجتماعی و همدلی نسبت به دیگران را هم بهبود می بخشد. برخی از عوارش ناخوشایند آن عبارت است از تهوع، افزایش ضربان قلب و افزایش فشار خون.

اکستازی چقدر خطرناک است؟

برخلاف دیگر محرک ها، ام دی ام ای از این جهت که مورد استفاده سنگین قرار بگیرد خیلی خطرناک محسوب نمی شود چون علائم مثبت آن به سرعت رو به کاهش می رود و علائم منفی ای که ایجاد می کند به سرعت افزایش می یابد.

در حالی که اغلب افراد به شکل نامرتب و برای مدت کوتاهی از آن استفاده می کنند این دارو به نوعی خود- محدودکننده محسوب می شود. مطالعات حیوانی تغییراتی درمغز خصوصا در سیستم سروتونرژیک پس از مصرف دراز مدت ام دی ام ای را نشان می دهد.

مشکلات شناختی در موش ها در اثر مصرف این دارو مشکلات حافظه و یادگیری است. البته این مشکلات را به مشکلات شناختی انسانهایی که اکستازی را به عنوان داروی اصلی مورد سومصرف قرار می دهند نمی توان تعمیم داد. شواهد محدودی وجود دارد که نشان می دهد استفاده دراز مدت از اکستازی خصوصا در نوجوانان آسیب پذیری در برابر مشکلات روانی را افزایش می دهد.
در حالی که مشکلات دارز مدت به خاطر مصرف این دارو نادر است، مشکلات حاد به علت اُوردوز و مسمومیت شایع تر است . سندروم سروتونین به خاطر ترشح سروتونین انباشته شده در مغز ممکن است رخ دهد و باعث علائمی از قبیل گیجی، از بین رفتن هماهنگی حرکتی، افزایش ضربان قلب و بی قراری شود.

یکی از مشکلات قرص هایی که به عنوان اکستازی فروخته می شوند وجود ترکیبات نامعلوم در آن است. قرص هایی که به عنوان اکستازی به فروش می رسند معمولا ترکیبی از محرک های دیگر، مواد توهم زا، و داورهای دیگر است که خطر مسمومیت را افزایش می دهد.