بررسی اثر اِل اِس دی بر هوشیاری با تصویربرداری مغزی

محققان دانشگاه امپریال کالج لندن با همکاری بنیاد بکلی برای نخستین بار اثر ال اس دی بر مغز انسان را ترسیم کرده اند.
در یک سری آزمایش، دانشمندان تصویری اجمالی از چگونگی اثر این ترکیب روانگردان بر مغز به دست آورده اند. این گروه از پژوهشگران در یک مرکز پژوهشی تخصصی به بیست آزمودنی سالم ال اس دی (اسید لیزرجیک دی اتیل آمید) داده و با کمک روش های پیشرفته و تکمیلی تصویربرداری مغزی چگونگی اثر ال اسی دی بر شیوه کار مغز را ترسیم کرده اند.

یافته های این پژوهش که در Proceedings of National Academy of Sciences (PNAS) منتشر شده است نشان می دهد در مغز افرادی که توهمات دیداری پیچیده ناشی از ال اس دی را تجربه می کنند چه می گذرد. این یافته ها همچنین تغییرات مغزی زمینه ساز حالت های تغیر یافته هوشیاری که این دارو ایجاد می کند را روشن می کند.
در شرایط عادی اطلاعات از چشم ها به بخشی از مغز که در پشت سر قرار دارد و قشر بینایی نامیده می شود می رود. اما، زمانی که آزمودنی ها ال سی دی مصرف کردند علاوه بر قشر بینایی بسیاری از مناطق دیگر مغز هم درگیر پردازش دیداری شد.
دکتر رابین کارهارت-هریس از دپارتمان پزشکی امپریال کالج که این مطالعه را رهبری کرده است توضیح می دهد: " در مغز تحت ال اس دی تغییراتی مشاهده کردیم که نشان می دهد آزمودنی ها با چشمان بسته هم می بینند. گرچه آنها به جای دنیای بیرون توهماتشان را می دیدند. ما متوجه شدیم تحت ال اس دی حتی زمانی که چشمان آزمودنی ها بسته بود مناطق بیشتری از مغز درگیر پردازش بینایی می شود. علاوه بر این، اندازه این اثر با نمره دهی آزمودنی ها به توهمات رویاگونه و پیچیده همبستگی داشت."

این مطالعه همچنین نشان داد وقتی افراد تحت ال اس دی تغییری اساسی در کیفیت هوشیاری خود گزارش می کنند چه اتفاقاتی در مغز رخ می دهد.
دکتر کارهارت-هریس توضیح می دهد: "معمولا مغزما از شبکه های مجزایی تشکیل شده است که کارکردهای تخصصی جداگانه ای دارند مثل بینایی، حرکت، شنیدن و همینطور کارکردهای پیچیده تر مثل توجه. اما تحت ال اس دی جدایی این شبکه ها در هم می شکند و در عوض شما مغزی یکپارچه تر و یک دست تر می بینید."

"نتایج ما نشان می دهد این اثر زمینه ساز حالت های شدیدا تغییر یافته هوشیاری است که در افراد با تجربه ال اس دی گزارش می شود. این اثر همچنین با چیزی که افراد به آن از "هم پاشیدگی خود" می گویند مرتبط است؛ که به معنی از بین رفتن "خود" و جایگزین کردن آن با حسی از ارتباط دوباره با خود، دیگران و دنیای پیرامون است. این تجربه معمولا با حسی مذهبی و معنوی بیان می شود و با پیشرفت هایی در زمینه بهزیستی افراد بعد از کاهش اثرات دارو مرتبط است."

دکتر کارهارت-هریس اضافه می کند: "وقتی از کودکی به سمت بزرگسالی رشد می کنیم مغز ما تخصصی تر و محدودتر می شود و در حالی که رشد می کنیم فرایند تفکر ما متمرکز تر و انعطاف ناپذیرتر می شود. از بسیاری جهات مغز تحت ال اس دی شبیه مغز نوزاد است: آزاد و بدون محدودیت. زمانی که ذهن شدیدا هیجانی و خلاق نوزاد را در نظر بگیریم این شباهت منطقی به نظر می رسد."
علاوه بر این یافته ها، پژوهشی توسط همین گروه، مشخص کرد گوش دادن به موسیقی بعد از مصرف ال اس دی تغییرات جالبی در سیگنال دهی مغز ایجاد می کند که با توهماتی که در هنگام بسته بودن چشم تجربه می شود مرتبط است.
در مطالعه ای که همین گروه در نشریه European Neuropsychopharmacology منتشر کرده اند محققان متوجه فعالیت متفاوت قشر بینایی تحت این دارو شدند و مشخص شد ترکیب ال اس دی و موسیقی باعث شد این منطقه از منطقه ای به نام پاراهیپوکامپ اطلاعات بیشتری دریافت کند. پاراهیپوکامپ در تصویرسازی ذهنی و حافظه شخصی دخیل است و هرچه بیشتر با قشر بینایی ارتباط برقرار کند افراد بیشتر تجربه توهمات پیچیده مثل دیدن صحنه هایی از زندگی خودشان را گزارش می کنند.
یکی از نویسندگان مقاله می گوید: "این نخستین بار است که تعامل یک ترکیب روانگردان و موسیقی با بیولوژی مغز را مشاهده می کنیم."

برنامه تحقیقاتی بکلی - امپریال کالج در مورد روانگردان ها امیدوار است این قبیل یافته ها روزی شرایط استفاده از این ترکیبات برای درمان اختلالات روانپزشکی را تسهیل کند. این دانشمندان می گویند یافته هایشان خصوصا در شرایطی مثل افسردگی یا اعتیاد که الگوهای تفکر منفی دیده می شود می تواند مفید باشد.

مندل کالن، دانشجوی دکتری امپریال کالج می گوید: "تمرکز اصلی پژوهش های بعدی این است که ببینیم چطور از دانشی که از این پژوهش به دست آورده ایم می توانیم برای ایجاد رویکردهای درمانی موثرتر برای بیماری های مختلف مثل افسردگی استفاده کنیم. به عنوان مثال ترکیب گوش دادن به موسیقی و ال اس دی اگر درست استفاده شود می تواند ترکیب درمانی قوی ای باشد."
پروفسور دیوید نات، متخصص عصب-روان-داروشناسی در امپریال کالج می گوید: "دانشمندان 50 سال برای چنین لحظه ای صبر کرده اند؛ مشخص کردن اینکه ال اسی دی چطور بیولوژی مغز را تغییر می دهد. برای اولین بار واقعا می توانیم ببینیم در حالت استفاده از روانگردان در مغز چه می گذرد. و بهتر می توانیم بفهمیم ال اسی دی چطور چنین تاثیر شدیدی بر خودآگاهی مصرف کننده ها و بر موسیقی و هنر می گذارد. این یافته ها تلویحات فراوانی برای روانپزشکی و کمک به بیماران برای غلبه بر افسردگی دارد."

آماندا فیلدینگ، مدیر بنیاد برکلی می گوید :"سرانجام از مکانیزم های مغزیِ پتانسیلی که ال اس دی دارد پرده برداری می کنیم، نه فقط برای مقاصد درمانی که برای عمیق تر کردن درکمان از خودِ هوشیاری."