مطالعه‌ای برای یافتن سریع‌تر ضدافسردگی‌های مناسب

محققان در حال آزمودن روش جدیدی هستند که بهترین ضدافسردگی برای هر شخص را به شکل کارآمدتری پیدا می کند.
روش جدیدی برای یافتن درمان‌های ضد افسردگی مختص هر بیمار در مرحله آزمون در کل اروپاست. محققانی از دپارتمان روانپزشکی آکسفورد با همکاری شرکت P1vital products در آکسفوردشایر در حال انجام مطالعه‌ای تحت عنوان PReDicT (Predicting Response to Depression Treatment) هستند. در حال حاضر داروهای ضدافسردگی زیادی در بازار هستند و داروهای مختلف روی افراد متفاوت جواب‌ می‌دهد. اما به طور کلی 4 تا 6 هفته طول می‌کشد تا افراد احساس بهتری پیدا کنند و بسیاری از افراد به داروهایی که در ابتدا برایشان تجویز شده است پاسخ نمی‌دهند. این بدان معنی است که گاهی پیدا کردن درمان موثر برای افراد تا ماه‌ها طول می‌کشد.

دکتر مایکل برانینگ، روانپزشک یکی از بیمارستان‌های آکسفورد، محقق دپارتمان روانپزشکی دانشگاه آکسفورد و مدیر بخش پزشکی کمپانیP1vital در حال آزمون روشی است که ممکن است منجر به سریع‌تر پیدا شدن داروی مناسب شود.
این روش بر اساس کارهای پیشین پروفسور کترین هارمر از دپارتمان روانپزشکی آکسفورد انجام می‌شود. خود پروفسور هارمر هم بخشی از تیم پژوهش است و مطالعات او نشان داده است افراد دچار افسردگی توجه بیشتری به اطلاعات منفی (مثل چهره های ترسیده یا غمگین) نشان می‌دهند اما زمانی که افراد ضدافسردگی مناسب خودشان را دریافت می‌کنند این سوگیری منفی از بین می‌رود. مهم‌تر اینکه، این تغییر ظرف یک هفته، بسیار پیش از آنکه علائم دیگر افسردگی از بین برود اتفاق می‌افتد.

دکتر برانینگ می‌گوید: "قبلا فکر می‌کردیم داروهای ضدافسردگی فقط بر شیمی مغز اثر می‌گذارند در حالی که چیزهایی مثل درمان شناختی رفتاری برای تغییر شیوه ای که افراد به دنیا نگاه می‌کنند لازم است. اما این نتایج نشان می‌دهد داروها بر سبک‌های تفکر منفی هم اثر می‌گذارد."

"چیزی که واقعا جالب است این است که این تغییرات نسبتا جزئی در روشی که افراد به دنیا نگاه می‌کنند می‌تواند به ما بگوید کدام داروها برای آنها موثر خواهد بود: هرچه تغییر بزرگتر باشد، بیشتر احتمال دارد فرد ظرف شش هفته در خلق خود بهبودی احساس کند. معنی آن این است که با آزمون تغییرات سبک تفکر، به جای چهار تا شش هفته، بعد از یک هفته می توانیم پیش بینی کنیم کدام دارو برای فرد مبتلا به افسردگی موثر خواهد بود."

به زودی این پروژه آزمودنی‌های دچار افسردگی از پنج کشور اروپایی از جمله بریتانیا را وارد مطالعه خواهد کرد. برخی از بیمارانی که برای افسردگی دارو دریافت می کنند در آزمون P1vital® PReDicT شرکت می‌کنند که در آن باید در مورد بیانات چهره‌ای که به سرعت بر صفحه کامپیوتر ظاهر می‌شود قضاوت کنند: افراد دچار افسردگی در تشخیص چهره‌های ترسیده و ناراحت سریع‌تر هستد و گاهی اشتباهی چهره‌ای کمی شاد را غمگین می‌بینند. این آزمون از طریق اینترنت اجرا خواهد شد و بر اساس کارهای پروفسور هارمر برای شرکت P1vital طراحی شده است.

پژوهش حاضر، بررسی می‌کند که آیا دارهای ضد افسردگی تجویز شده در الگوی نگاه افرادا به جهان تغییر ایجاد می‌کند یا خیر و اگر در یک هفته تغییری ایجاد نشد، بیماران داروی دیگری دریافت خواهند کرد.

تیم پژوهشگران سپس بررسی می‌کند آیا تعداد بیمارانی که با کمک این آزمون داروی افسردگی مناسب که بعد از چهار تا شش هفته اثر گذار باشد را یافته‌اند بیش از بیماران عادی است یا خیر.

دکتر برانینگ می‌گوید: " تعدا زیادی از بیماران افسرده ناچارند ماه‌ها برای یافتن دارویی که به آنها کمک کند صبر کنند. اگر این مطالعه موفق باشد نشان می‌دهد چطور می‌توان این زمان طولانی و در نتیجه اثرات منفی افسردگی بر زندگی افراد را به شدت کاهش داد."