امواج مغزی می تواند در زمره نشانه های حیاتی پزشکی قرار بگیرد

محققان دانشگاه سایمون فریزر امیدوارند آزمون نشانه‌های حیاتی مغز در معاینات پزشکی مثل سنجش فشار خون و ضربان قلب رایج شود.

پژوهشگران دانشگاه سایمون فریزر کانادا به سرپرستی رایان دی آرسی با کمک افرادی در Mayo Clinic و یکی از شرکت‌های فناوری کانادایی در حال طراحی وسایل در دسترس‌تری برای بررسی سلامت مغز هستند.

در مقاله ای جدید که در نشریه Frontiers in Neuroscience منتشر شده است این تیم اولین پیشرفت در تشخیص علائم حیاتی مغز مبتنی بر فیزیولوژی را معرفی کرده‌اند. کشف آنها، مبتنی بر تکنولوژی‌های قدیمی امواج مغزی است که نزدیک به یک قرن است وجود دارد و این امکان را فراهم می‌کند که امواج مغزی پیچیده به نشانه‌های حیاتی مغزی ملموس، کاربردی و در دسترس تبدیل شوند.
شرکت HealthTech Connex Inc. اکنون در حال تهیه پلتفرم NeuroCatchTM است که ثبت با کیفیت نشانه‌های حیاتی مغز را امکان پذیر می کند.

دی آرسی می گوید: "چارچوب نشانه‌های حیاتی مغز که در این مقاله توصیف شده اولین قدم به سوی دستیابی به روشی آسان برای بررسی سلامت مغز را ارائه می‌کند. کارکردهای بالقوه این روش در ضربات منجر به بیهوشی، آسیب مغزی، سکته مغزی، دمانس و دیگر اختلالات ویرانگر مغزی است."
معمولا در بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و مراکز مراقبتی دیگر نشانه‌های حیاتی برای ارزیابی عملکرد سیستم‌های بدنی مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دانشمندان آزمایشگاه NeuroTech دی آرسی که در یکی از بیمارستان‌های کانادا قرار دارد روشی ساده برای سنجش سلامت مغز در طول زمان طراحی کرده‌اند که با استفاده از الکترودهای غیرتهاجمی فعالیت الکتریکی مغز را برای یافتن کارکردهای کلیدی (یا به عبارت دیگر نشانه‌های حیاتی مغز) پیگیری می‌کند.

محققان متوجه شدند بررسی عملکرد مغز حین حس شنوایی، توجه بنیادی و پردازش شناختی امکان پذیر است.
دی آرسی، مسئول تکنولوژی‌های پزشکی در سایمون فریزر می‌گوید: "می‌دانیم که امواج مغزی سنجش فیزیولوژیک کارکردهای

مغز را امکان پذیر می‌کند. بیست سال کار کرده‌ایم تا مانع اصلی بکارگیری این تکنولوژی برای استفاده سریع و در دسترس به عنوان نشانه‌های حیاتی کارکرد مغز را از سر راه برداریم."

به شکل سنتی، کارکرد مغز فقط بعد از آسیب مغزی و بیماری مورد بررسی قرار می‌گرفته و بر ارزیابی‌های ذهنی مبتنی بر رفتار تکیه داشته است.

او می‌گوید "با وجود این، ردیابی نشانه‌های حیاتی مغز برای فراهم کردن یک خط پایه برای فعالیت مغزی عینی فرد بسیار با اهمیت است." و اضافه می‌کند با این کار در زمان آسیب یا بیماری می‌توانیم ارزیابی کنیم که کارکردهای مغز تغییر کرده‌اند یا خیر و آیا درما‌ن‌ها موثرند یا نه.

سوجوی گش هاجرا دانشجوی دکتری که با دی آرسی کار می‌کند و نویسنده اول مقاله است می‌گوید: "ما اولین آزمون نشانه‌های حیاتی مغز بر اساس فیزیولوژی در دنیا را توصیف می‌کنیم که اجازه می‌دهد در طول زمان حیات مغزی را به طور کمی بررسی کنیم."
در این مقاله، پژوهشگران توضیح می‌دهند چطور چارچوب ارائه شده توسط آن‌ها علم پیچیده‌ی امواج مغزی را به اطلاعات در دسترس بالینی تبدیل می‌کند و ارزیابی موفقی از نشانه‌های حیاتی مغز هم در جوان‌تر‌ها و هم در افراد سالخورده‌تر نمایش می‌دهد. این روش تغییرات کارکرد مغزی مرتبط با سن را مشخص می‌کند که در اندازه گیری‌های سنتی مشخص نمی‌شوند.

این مقاله تعداد بیننده قابل توجهی داشته است - بیش از هزار بازدید – که گش هاجرا می گوید نشان دهنده نیاز فوری به کمی کردن نشانه‌های حیاتی مغز است.