محققان با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی موفق به طراحی و ساخت دستگاه الکتروفیزیولوژی برای ثبت سیگنال های مغزی شدند

You are currently viewing محققان با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی موفق به طراحی و ساخت دستگاه الکتروفیزیولوژی برای ثبت سیگنال های مغزی شدند
۴۹۳ Views

به منظور توسعه فعالیت های تحقیقاتی درحوزه های علوم اعصاب شناختی، محققان و متخصصان یک شرکت دانش بنیان با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی موفق به طراحی و ساخت دستگاه ثبت الکتروفیزیولوژی شدند.

دکتر”امید شعاعی”مدیر شرکت دانش بنیان( نیک روتک رضوان) گفت: دستگاه الکتروفیزیولوژی درثبت سیگنال های مغزی تک نورون درمحیط های آزمایشگاهی و پژوهشی استفاده می شود.

وی افزود: محققان و پژوهشگران بویژه در حوزه های علوم اعصاب شناختی می توانند با بررسی و تحلیل سیگنال های الکتریکی سلول های نورون های عصبی ذخیره شده توسط این دستگاه ، فرایند مولکولی و سلولی مغز و اختلالات و نارسایی های مرتبط مغزی را شناسایی و از این یافته ها برای رفع و درمان نارسایی ها و مشکلات دراین زمینه اقدام نمایند.

وی تصریح کرد: ثبت سیگنال های عصبی برای مشاهده و مطالعه ادراک، تصمیم گیری و یادگیری در مغز برای رمزگشایی از فرآیندهای هسته‌های فیزیولوژی و محاسباتی مغز ضروری است.

دکتر شعاعی خاطر نشان کرد: دستگاه ثبت الکتروفیزیولوژی با بهره گیری از توان متخصصان علمی و فنی و با کیفیت بالا و برخوردار از سطح فن آوری پیشرفته و با قیمت مناسب طراحی و ساخته شده و قابل رقابت با مشابه خارجی آن است.

وی ابزار امیدواری کرد: با توسعه این محصول دانش بنیان ضمن تامین نیازهای داخلی، خدمات موثر و مثبتی ازسوی جامعه پزشکی و مراکز تحقیقاتی درحوزه علوم اعصاب شناختی در سطح کشور ارایه شود.

به گفته وی این شرکت دانش بنیان همچنین تاکنون به همت تیم های تخصصی و تحقیقاتی خود موفق به طراحی ، تولید و ساخت دستگاه های هولتر مانیتور فشار خون، ثبت الکتروفیزیولوژی و محرک سلول های عصبی مغز شده که در مرحله ی اخذ استانداردها و مجوزهای رسمی قرار دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید