کتاب” مبانی علوم اعصاب”با هدف آشنایی دانش‌پژوهان با مغز و ساختاروعملکرد دستگاه عصبی، مورد حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی قرار گرفت

You are currently viewing کتاب” مبانی علوم اعصاب”با هدف آشنایی دانش‌پژوهان با مغز و ساختاروعملکرد دستگاه عصبی، مورد حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی قرار گرفت
۳۲۷ Views

کتاب”مبانی علوم اعصاب” با هدف تقویت دانش آناتومی دانشجویان همراه با آموزش مبانی فیزیولوژی اعصاب و شناساندن بهترساختاروعملکرد آن وبیان عوارض ناشی از بیماری های مرتبط با آسیب به نواحی مختلف دستگاه عصبی با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی چاپ و اتشار یافت.

دراین کتاب علوم اعصاب امروزه به عنوان علمی میان رشته ای تعیین و تسلط برآن نیازمند آشنایی با علوم مختلفی همچون آناتومی فیزیولوژی ، زیست شناسی سلولی و مولکولی ، زیست شناسی تکوینی ، روان شناسی ، علوم شناختی ، فارماکولوژی و بیماری شناسی عصبی یا نورولوژی قلمداد شده است.

 

مولف در مقدمه کتاب می نویسد: مغز انسان پیچیده ترین ساختار زنده در جهان هستی است و ما را از محیط درون و بیرون آگاه می سازد ، اعمال حیاتی و پاسخ های ما را متناسب با محرک های مختلف کنترل و تنظیم می کند و احساسات ،عواطف و هیجانات ما را مدیریت می کند.

 

دربخشی دیگر ازاین نوشتار تاکید شده است که مغزبخشی از دستگاه عصبی است که به انسان اجازه می دهد تا تجربه و دانش کسب کرده و با تفکرواندیشه برنامه ریزی و سازماندهی انجام دهد تا به موفقیت های شگرفی دست یابد.

 

مولف می افزاید: مبانی علوم اعصاب بر اساس سرفصل‌های متنوعی که دارد، نیاز طیف وسیعی از دانشجویان علوم شناختی، علوم زیستی، علوم پزشکی، روانشناسی، مشاوره، تربیت‌بدنی و دانشجویان رشته‌های مهندسی مانند هوش مصنوعی و مهندسی پزشکی را برای یادگیری علوم اعصاب برآورد می‌سازد.

 

وی در این کتاب با اشاره به برگزاری سالانه مسابقات دانش مغز (Brain Bee) کشوری توسط انجمن علوم اعصاب ایران و ستاد توسعه‌ی علوم و فن آوری‌های شناختی می نویسد: این مسابقات در میان دانش‌آموزان دبیرستان، علاقه‌مندان زیادی پیدا کرده است. با توجه به این که منابع این مسابقات بیشتر به زبان انگلیسی هستند، مطالعه‌ی کتاب مبانی علوم اعصاب می‌تواند یادگیری پایه‌ای علوم اعصاب را برای دانش‌آموزان علاقه‌مند به مسابقات دانش مغز تسهیل نموده و آنان را برای مرحله‌ی مقدماتی و کشوری این مسابقات آماده نماید.

 

این کتاب شامل ۴۶۴ صفحه و شامل ۲۲ فصل با حجمی مناسب از نظر محتوای مطالب ضروری برای یادگیری علوم اعصاب تالیف دکتر شمس‌‌الدین احمدی توسط انتشارات دانشگاه کردستان منتشر شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید