سامانه برآورد گرایش سیاسی کاربران فارسی زبان توئیتر با حمایت ستاد توسعه علوم و فن اوری های شناختی ایجاد و آماده خدمات رسانی شد

You are currently viewing سامانه برآورد گرایش سیاسی کاربران فارسی زبان توئیتر با حمایت ستاد توسعه علوم و فن اوری های شناختی ایجاد و آماده خدمات رسانی شد
۴۰۷ Views

سامانه برآورد گرایش سیاسی کاربران فارسی زبان توئیتر از مجموعه پروژه های اولین فراخوان علوم اجتماعی با رویکرد شناختی ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی ایجاد و آماده ارائه خدمات به دانشجویان ، محققان ، اساتید و علاقمندان شد.

مدل‌ سازی محاسباتی گرایشات سیاسی، یکی از موضوعات بین رشته‌ای مشترک بین علوم سیاسی، علوم اجتماعی و علوم شناختی است. منظور از گرایش سیاسی، تمایل یک فرد از جامعه در قبال یک مقوله خاص است.

این سامانه با استفاده از مدل های تحلیل متن مبتنی بر هوش مصنوعی، گرایش سیاسی کاربران توئیتر را برآورد می کند.

دو طرح محصول محور”ایجاد یک پلتفرم استخراج معنا یا نظرات از روی اظهارات کاربران با استفاده از روش‌های تشخیص موضع و تحلیل احساس هدفمند” و”توسعه سامانه تحلیل محتوای فارسی به منظور استخراج موضوع” از مجموع ۱۳ طرح پژوهشی علوم محاسباتی با رویکرد شناختی نیز به اتمام رسیده و سامانه این طرح ها برای ارایه خدمات به دانشجویان ، محققان ، اساتید و علاقه مندان نیز ایجاد و راه اندازی شده است.

درحال حاضر۱۰ طرح پژوهشی علوم محاسباتی با رویکرد شناختی دیگر با هدف گسترش زمینه های تحقیقات بین رشته ای مشترک با علوم شناختی و توسعه بازارهای کارآمد برای ارائه خدمات و تولید محصولات در حوزه علوم شناختی درحال اجرا است.

این تعداد از طرح های تحقیقاتی علوم محاسباتی در راستای حمایت از تولید و تجاری سازی پروژه های دانش بنیان برای کمک به توسعه ملی پایدار ملی در حوزه شناختی در نتیجه برگزاری دو فراخوان ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی مورد پذیرش نهایی قرار گرفته است.

ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی دراین فراخوان ها از مراکز و گروه های دانشگاهی و شرکت‌های دانش بنیان فعال در زمینه جمع ‌آوری یا تحلیل داده‌های دیجیتال برای مشارکت در ایجاد زیرساخت ‌های نرم ، توسعه فن آوری و تجاری سازی خدمات و تولید محصولات علوم اجتماعی محاسباتی با رویکرد شناختی برای ارائه ایده ها و طرح های پژوهشی و تحقیقاتی دعوت به همکاری کرده است که به مدد آن بتوان به درک بهتری از مسائل اجتماعی، اقتصادی، و فرهنگی دست یافت.

این سامانه با استفاده از مدل های تحلیل متن مبتنی بر هوش مصنوعی، گرایش سیاسی کاربران توئیتر را برآورد می کند.

علاقه مندان می توانند با مراجعه به آدرس اینترنتی http://ideology.metodata.ai/home از خدمات این سامانه بهره مند شوند.

دیدگاهتان را بنویسید