"شناسنامة خدمات تشخیصی و درمانی بیماری دمانس با رویکرد شناختی" با حمایت ستاد توسعة علوم و فن آوری های شناختی نگاشته و تدوین شد

تاریخ : 1400/06/21

تعداد بازدید : 306

5 امتیاز از 2 رای

به منظور ارایه خدمات علمی و تخصصی به مبتلایان به دمانس( زوال عقل)،"شناسنامة خدمات تشخیصی و درمانی بیماری دمانس با رویکرد شناختی" به توصیه و حمایت ستاد توسعة علوم و فن آوری های شناختی نگاشته و تدوین شد.

دکتر" مصطفی الماسی" متخصص مغز و اعصاب و عضو هیات علمی دانشگاه علوم‌پزشکی ایران با بیان اینکه "دمانس" اختلالی فراگیر است و با افزایش سن جمعیت، شمار مبتلایان به آن نیز افزایش می یابد و در 20 تا 30 سال آینده ، میزان شیوع دمانس ( زوال عقل) سه ‌برابر خواهد شد،گفت : این شناسنامه برای آمادگی بیشتر درقبال این بیماری و بر پایه منابع علمی برای ارایه خدمات موثر و بهینه به افراد مبتلا به این بیماری تهیه شد .

 

دکتر الماسی افزود: در این شناسنامه تمامی اقدامات از مرحله مراجعه ابتدائی، تشخیص، درمان و توانبخشی بیماران مبتلا به دمانس تا ویژگی‌های مرکز ارائه‌دهنده خدمات و وظایف تیم های درمانی درآن مورد توجه قرار گرفته و بدلیل آنکه اکثر بیماران مسن هستند، سایر خدمات لازم طب داخلی و سالمندی ، مداخله‌های روان‌پزشکی، گفتاردرمانی نیز در آن پیش بینی شده است .

 

وی اضافه کرد: دراین شناسنامه راهنمای ارایه خدمات"گایدلاین" نیز ضمیمه است و خدمات سرپایی روان‌شناسی، توانبخشی،طب سالمندی،پزشکی،پرستاری،تخصصی مغزو اعصاب، گفتاردرمانی،کاردرمانی، ارزیابی عصب ‌شناختی، راهکارهای توانبخشی شناختی با اهمیت ویژه ای تعریف شده است..

 

 وی با بیان اینکه شناسنامه خدمت دمانس یک پروتکل و چارچوب عملی بر اساس یافته‌های علمی است و از ابتدا تا انتهای مسیر را پیش‌بینی می‌کند.، اظهار داشت: این شناسنامه به توصیه و حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی توسط تیم درمانگاه حافظه و دمانس کلینیک مغز و شناخت نگاشته شد تا در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد.

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم‌پزشکی ایران ابراز امیدواری کرد: با نگاشت این پروتکل خدماتی و درمانی و با همکاری و مساعدت دیگر تیم های علمی و تخصصی و صاحبنظران و محققان حیطه علوم شناختی گام های موثری برای کمک به درمان و بهبودی مبتلایان به دمانس برداشته شود.

نظر شما