چالش طراحی و ساخت یک سیستم تحریک غیر تهاجمی نواحی عمیق مغز، تلاش برای دستیابی به ابزارهای نوین درحوزه دانش علوم شناختی

تاریخ : 1399/09/05

تعداد بازدید : 490

5 امتیاز از 6 رای

چالش طراحی و ساخت یک سیستم تحریک غیر تهاجمی نواحی عمیق مغز با هدف توسعه پژوهش در مرزهای دانش و تلاشی برای ایجاد رقابت جهت دستیابی به ابزارهای نوین درحیطه دانش علوم شناختی به عنوان اولین فعالیت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در برگزاری این گونه چالش ها، قلمداد می شود.

برگزاری این چالش، با توجه به منابع نیروی انسانی، مراکز تخصصی، مراکز فن آوری و زیرساخت­‌های مناسب موجود در کشور هدف گذاری شده است.

 

تحریک سلول های عصبی مغز با روش های مختلف غیرتهاجمی شامل تحریک الکتریکی، الکترومغناطیسی، نوری، و فراصوت  به عنوان راه حل هایی ارزشمند از سوی محققان و پژوهشگران برای بهبود اختلالات حرکتی ناشی از سکته، اعتیاد، میگرن، افسردگی، وزوز گوش، دردهای مزمن  و بررسی عملکرد مغز پیشنهاد شده است.

 

اهمیت این چالش در یافتن جایگزینی برای روش Deep Brain Stimulation (DBS) که مبتنی بر کاشت پروب درون مغز طی یک عمل جراحی است که ضمن حذف خطرات ناشی از فرایند جراحی و کاهش صدمات و عوارض جانبی، بتوان نواحی مورد نظر را به صورت غیرتهاجمی تحریک کرد.

 

این چالش رقابتی برای ارائه روشی کارآمد به منظور تحریک غیرتهاجمی نواحی عمیق مغز جهت  طراحی و ساخت یک سیستم ایجاد کرده است که ضمن حذف خطرات ناشی از فرایند جراحی و کاهش صدمات و عوارض جانبی، بتوان نواحی مورد نظر را به صورت غیرتهاجمی تحریک کرد.

 

با توجه به میزان شیوع این اختلالات در کشور، فعالیت در حوزه ساخت ابزارهای تحریک غیرتهاجمی مغز، می تواند اقدامی نوید بخش برای افزایش کیفیت زندگی بیماران تلقی شود و بعلاوه استفاده از این روش ها، در کاربرد های تحقیقاتی، مانند مطالعه عملکرد مغز نیز حائز اهمیت است.

 

چالش تحریک غیرتهاجمی نواحی عمیق مغز با هدف توسعه پژوهش و به منظور ایجاد رقابت جهت ساخت ابزارهای نوین در حوزه دانش علوم شناختی و با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی، آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برنامه ریزی شده است.

 

با اعلان فراخوان برگزاری این چالش، محققان ، اساتید و پژوهشگران بسیاری از مراکز علمی و آموزشی کشور با ارسال طرح های اولیه پیشنهادی تمایل خود را برای شرکت در این رویداد علمی ابزار کردند.

 

در مرحله اول داوری چالش، داوران متخصص در این حوزه، ده ها ایده پژوهشی از چندین مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی و شرکت های دانش بنیان از جمله از شهرهای تهران، تبریز، مشهد، اصفهان، بیرجند، و قزوین برای طراحی و ساخت یک سیستم تحریک غیر تهاجمی نواحی عمیق مغز در مدالیته های نوری، فراصوت، الکتریکی، مغناطیسی، الکترومغناطیسی را مورد بررسی و قضاوت قرار گرفت.

 

در مرحله دوم ارائه طرح ها و دستاوردهای پژوهشی محققان، سه تیم از دانشگاه های تهران، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و علم و صنعت ایران برای ارائه مدالیته های تحریک الکترومغناطیسی،  تحریک نوری و تحریک فراصوت به عنوان تیم های برتر انتخاب  شدند و تیم دانشگاه تهران بواسطه ارائه مدالیته تحریک الکترومغناطیسی موفق به کسب بیشترین آراء مثبت داوران در این چالش شد. 

 

همچنین در مرحله دوم داوری چالش تحریک غیر تهاجمی نواحی عمیق مغز در مدالیته الکتریکی، از میان  طرح های پیشنهادی ارسالی محققان و اساتید، سه طرح از دانشگاه های تهران، فردوسی مشهد و شهید بهشتی را به عنوان طرح های برگزیده این مرحله در مدالیته الکتریکی انتخاب و مشخص کردند.

 

با توجه به هزینه مناسب، امکان دسترسی به ایمنی قابل قبول این روش ها، و از همه مهمتر امکان پیاده سازی مدارهای مرتبط با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های فنی و مهندسی داخل کشور، می توان به ساخت دستگاه هایی برای تحریک غیرتهاجمی و عمقی مغز به همت متخصصان فنی و مهندسی خوشبین بود.

 

متخصصان و محققان امیدوارند با طراحی و ساخت یک سیتسم  تحریک غیر تهاجمی نواحی عمیق مغز، ضمن ارایه راهکارهای مفید برای بهبود اختلالات حرکتی و بررسی عملکرد مغز ، تصویر روشن تری از شناخت و کارکردهای این موهبت الهی در اختیار بشر قرار گیرد.

نظر شما