دبیر ستاد توسعه علوم شناختی : توسعه نظام نوآوری داده کاوی به توان شناختی در جامعه یکی از برنامه های اصلی این ستاد است

تاریخ : 1399/10/20

تعداد بازدید : 450

4.7 امتیاز از 12 رای

دکتر"مجید نیلی احمدآبادی" دبیر ستاد توسعه علوم و فن آوری‌ های شناختی در مراسم تقدیر از برگزیدگان فراخوان ملی "شناخت و تحلیل گفتمان و رفتار جامعه ایرانی در بحران کرونا" با حضور دکتر"سورنا ستاری" معاون علمی و فنآوری رییس جمهوری گفت: توسعه نظام نوآوری داده کاوی به توان شناختی در جامعه یکی از برنامه های این ستاد است .

وی با بیان اینکه درحال حاضر در دورانی به سر می بریم که دادگان عظیمی از تعامل آحاد جامعه با ابزارهای مجازی در دسترس محققان قرار دارد ، گفت : تا کنون این داده ها با استفاده از هوش مصنوعی و علوم داده مورد بررسی کمی قرار می گرفت، اما اکنون با ورود مدل های شناختی و با استفاده از روش های تلفیقی می توان این دادگان را با هدف درک بهتر جامعه مخاطب تجزیه و تحلیل عمیق کرد.

 

 دبیر ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در بخشی دیگر از سخنانش با اشاره به اینکه فن آوری جدیدی درحال ظهور است، خاطر نشان کرد: درحال حاضر در دوران "پسا هوش مصنوعی" به سر می بریم، دورانی که ما را به سمت درک عمیق تر و معنایابی از تحلیل گفتمان ذهنیت افراد جامعه سوق می دهد.

 

دکتر نیلی یادآور شد: یکی از اهداف ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی توسعه نظام نوآوری داده کاوی به توان شناختی است ، اضافه کرد: هدف از برگزاری فراخوان ملی "شناخت و تحلیل گفتمان و رفتار جامعه ایرانی در بحران کرونا" ، آشنایی شرکت های دانش بنیان و مراکز دانشگاهی با این حوزه در حال ظهور و شناسایی ظرفیت­ها در این رویداد علمی-فناورانه بوده است و توسعه این زیست بوم و تشکیل شرکت های دانش بنیان  نیز گام بعدی ستاد در این حوزه است تا خدمات لازم در این بخش به جامعه ارایه شود.

 

وی  با اعلام اینکه اگر داده کاوی هوشمند به توان شناختی را به بلوغ برسانیم ، درک مخاطب و اثر بخشی آموزش در حوزه آموزش و پرورش را می توان بهبود بخشید ، گفت: در حوزه آموزش،  ابزارها و کاربست فضای مجازی در حال توسعه هستند و در یک حلقه بسته می توان اثر بخشی آموزش را افزایش داد.

 

وی اضافه کرد:  مشابه آموزش، کاربرد "داده کاوی هوشمند به توان شناختی" در حوزه های مختلف دیگر همچون برندینگ و بازار یابی، آموزش، مدیریت منابع انسانی و حمکرانی نیز  تحول آفرین خواهد بود، زیرا آنچه آینده را می سازد تحلیل سریع و دقیق مخاطب است.

 

برگزیدگان فراخوان ملی "شناخت و تحلیل گفتمان و رفتار جامعه ایرانی در بحران کرونا" طی مراسمی با حضور دکتر"سورنا ستاری"  معاون علمی و فنآوری رییس جمهوری معرفی و مورد تقدیر قرار گرفتند.

 

این فراخوان به منظور مطالعه و تحلیل گفتمان، ذهنیت و شناخت بهتر جامعه ایرانی در قبال این پدیده، فهم مطلوب اثربخشی سیاست ها و روش‌ های اجرا شده درکشور در قبال آن و نیز کمک به طراحی گام های بعدی برای عبور از بحران با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی و همکاری شماری از مراکز و نهادها علمی و آموزشی برگزار شد.

نظر شما