"پایانه16 کاناله تمام مجتمع تحریک سلول های عصبی" با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی دردانشگاه صنعتی امیرکبیر طراحی و ساخته شد

تاریخ : 1400/04/23

تعداد بازدید : 428

5 امتیاز از 9 رای

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی موفق به طراحی و ساخت"پایانه 16 کاناله تمام مجتمع تحریک سلول های عصبی" در آزمایشگاه مدارها و سیستم های زیست پزشکی این دانشگاه شد.

دکتر "محمد مهدی احمدی" اعلام کرد : این مدار تحریک کننده سیستم عصبی، نسبت به مدارهای مشابه ارائه شده توسط محققان خارج از کشور از بازدهی و کارایی بیشتری برخوردار است.

 

وی با بیان اینکه ایده های استفاده شده در این پایانه تحریک، به تازگی در اداره ثبت اختراعات آمریکا به ثبت رسیده است، گفت: این سیستم در راستای انجام پروژه "تحریک ۱۶ کاناله تمام مجتمع" تحت حمایت ستاد توسعه علوم شناختی انجام شده است.

 

دکتر احمدی افزود: این پروژه یکی از طرح های مرتبط با طرح ایمپلنت مغزی است که توسط ستاد توسعه علوم شناختی از سال 1395 آغاز و مورد حمایت قرار گرفته است.

 

دکتر احمدی خاطر نشان کرد: پایانه ارائه شده، در مدارهای تحریک کننده عصبی از جمله پروتز حلزون شنوایی ، پروتز بینایی ، دستگاه تحریک عمقی مغز  و دستگاه تحریک الکتریکی نخاعی نیز دارای کاربردهای فراوانی است.

 

وی با اشاره به اینکه امروزه از مهمترین چالش ها در ایمپلنت های تحریکی، طراحی و ساخت یک مدار تحریک کننده بافت عصبی بدون وارد آوردن آسیبی به آن و برای مدت طولانی است، یادآورشد: برای ایجاد یک تحریک الکتریکی ایمن، یک شرط لازم آن است که میزان بار الکتریکی که در فاز کاتودی تحریک به بافت عصبی تزریق می شود، به صورت کامل در فاز آنودی از بافت عصبی جمع آوری گردد که این مساله در این کار به خوبی در نظر گرفته شده است.

 

محقق دانشگاه صنعتی امیر کبیر اضافه کرد: نتایج بخشی از این پژوهش در مجله معتبر IEEE Transactions on Power Electronics نیز به چاپ رسیده و تست های تراشه ساخته شده در حال نهایی شدن است.

نظر شما