رییس دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی : ترویج علوم شناختی درمراکز علمی و دانشگاهی کشور نیازمند تلاش همگانی است.

تاریخ : 1397/02/18

تعداد بازدید : 731

5 امتیاز از 3 رای

دکتر" رضا ابراهیم پور" رییس دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی و دبیر علمی دهمین همایش ملی آموزش اعلام کرد: ترویج و ارتقای دانش علوم شناختی در سطح کشور یک ضرورت انکار ناپذیر است و تحقق این مهم نیازمند تلاش و فعالیت های گسترده درسطح مراکز علمی و دانشگاهی می باشد.

استاد دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در گفت و گو با بخش خبری ستاد علوم شناختی با اشاره به اینکه کشف استعدادها و توانایی ها در آموزش و پرورش شناختی مورد توجه است، گفت: بررسی و شناخت کارکردهای ذهن و مغز و جستجو روش های رشد و تقویت ذهن و نیز استفاده بهینه از توان فکری افراد ، در آموزش و پرورش شناختی امری بسیار مهم و حیاتی است.

 

وی افزود: برای توسعه و گسترش علوم شناختی ، دهمین همایش ملی آموزش امسال با رویکرد علوم شناختی برگزار می شود و در راستای این برنامه ، ارایه آموزش ها در سطح فضاهای آموزشی و علمی برای توان مند سازی ذهن و مغز و شناسایی استعدادها و توانایی ها ، می بایست بصورت مدرن و پیشرفته صورت گیرد.

 

دکتر " ابراهیم پور" همچنین گفت: در امر آموزش ، شناسایی توان مندی ها و قابلیت های شناختی دانش آموزان همچون ، قدرت یادگیری ، حافظه، و سطح تجزیه و تحلیل داده های علمی ملاک ارزیابی و سنجش قرار دارد.

 

وی با بیان اینکه دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی یکی از مراکز آموزشی و علمی وابسته به وزارت آموزش و پرورش و پایگاه مناسبی برای ترویج و توسعه علوم شناختی در کشور از طریق معرفی، آموزش و ترویج این حوزه توسط دبیران در مدارس کشور است، گفت: تلاش می شود با همکاری و حمایت ستاد علوم شناختی برای آشنایی بیشتر دانشجو دبیران این دانشگاه ، دروس تربیتی در حوزه علوم شناختی  در برنامه آموزشی آنان گنجانده شود تا علوم شناختی و آموزش و پرورش شناختی در سطح فضاهای آموزشی و مراکز آموزش و پرورش کشور در تمامی مقاطع به طور متناسب گسترش یابد.

 

وی همچنین تصریح کرد: فن آوری های علوم شناختی و تولید و ساخت تجهیزات آزمایشگاهی در مدارس سراسر کشور یکی دیگر از اقدامات این نهاد علمی برای توان مندسازی ذهن و مغز دانش آموزان و نیز ترویج علوم شناختی در فضاهای آموزشی در سطح کشور خواهد بود و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی به عنوان یکی از اطاق های فکری پیشرو در وزارت آموزش و پرورش در این راستا می تواند بسیار موثر باشد.

 

دکتر "ابراهیم پور" یادآور شد: دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی به لحاظ برخورداری از موقعیت راهبردی می تواند نقش مهمی در پیشبرد اهداف و برنامه ها در امر ترویج و ارتقای دانش علوم شناختی در کشور ایفا کند.

 

وی با اعلام اینکه در این دانشگاه چند طرح پژوهشی بنیادی و کاربردی پژوهشی مرتبط با مطالعه و بررسی حوزه آموزش و پرورش شناختی و نحوه بومی سازی روش های موفق آن در کشورمان در حال انجام است، اضافه کرد: " نرم افزار هوشمند تعاملی آموزش زبان برمبنای توانمندی های شناختی زبان آموز" در مرحله انجام قرار دارد که  با بهره برداری از این ابزار سعی می شود به صورت پویا در طی کل فرآیند یادگیری زبان توسط زبان آموز، پروفایل توان مندی های شناختی زبان آموز مورد سنجش و ارزیابی قرار گیرد و آموزش های بعدی متناسب با توان مندی های شناختی فرد طراحی و برنامه ریزی شود.

 

وی اضافه کرد: پروژه کاربردی دیگری تحت عنوان " طراحی چند‌رسانه‌ای آموزشی بر اساس اصول نظریه شناختی بر مهارت زبانی با استفاده از علوم اعصاب شناختی" نیز از سوی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در امر استفاده از علوم شناختی در حوزه آموزش در حال اجرا است .

 

دبیر علمی دهمین همایش ملی آموزش در این گفت و گو با اشاره به اینکه علوم اعصاب شناختی، یادگیری و حافظه، آموزش و پرورش شناختی و برنامه ریزی درسی از جمله محورهای این همایش است، گفت: در این نشست علمی و تخصصی شش کارگاه آموزشی در حوزه های مرتبط با علوم شناختی  و همچنین آموزش و پرورش شناختی نیز برگزار می شود.

 

به گفته دکتر "ابراهیم پور" ، در این همایش ملی طیف  گسترده ای از مراکز دانشگاهی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و به علاوه دانشگاه های علوم پزشکی مشارکت داشته و اساتید و محققان و متخصصان در ارتباط با علوم شناختی و آموزش و پرورش شناختی با یکدیگر به تبادل اطلاعات و تجربیات می پردازنند.

 

وی افزود: بالغ بر 250 مقاله از سوی پژوهشگران به دبیرخانه این همایش ارسال شده است  که مقالات برگزیده همایش در نشریات علمی معتبر منتشر خواهد شد.

 

دهمین همایش ملی آموزش روز چهارشنبه  هفته جاری (نوزدهم  اردیبهشت ماه جاری ) با حضور دانشجویان، اساتید، محققان و متخصصان رشته های مختلف علمی و پزشکی در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی گشایش می یابد و به مدت دو روز ادامه دارد.

نظر شما