یک سیستم ایمپلنت مغزی در کشور طراحی می‌شود

تاریخ : 1396/04/24

تعداد بازدید : 843

5 امتیاز از 1 رای

"محمد حسین مقامی" مدیر کارگروه ایمپلنت‌های مغزی ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی درباره فعالیت های این کارگروه اظهار کرد: یکی از اهداف ستاد توسعه علوم و فناوریهای شناختی، تشویق محققان مختلف برای فعالیت در حوزه پژوهشی ایمپلنت های مغزی است.

برای رسیدن به این مهم، این ستاد در بهمن ماه سال 1393 اقدام به تشکیل یک کمیته علمی متشکل از اساتید شاخص و فعال در این حوزه کرده است که پس از تشکیل حدود 15 جلسه، RFP‌های متعدد (درخواست ارائه پروپزال از طرف متخصصان) در 10 عنوان که برای تکمیل یک ایمپلنت مغزی نیاز است، آماده شد.
وی ادامه داد: در این راستا ابتدا دانشگاه های معتبر فعال در این حوزه شناسایی شدند که بررسی-های دقیق مشخص کرد که بیش از 30 دانشگاه و حدود 120 عضو هیات علمی مشغول فعالیت های مرتبط با این حوزه بوده و یا مستعد همکاری هستند. بنابراین به این دانشگاه ها و اعضای هیات علمی آن ها، و به علاوه به متخصصان سایر حوزه ها که امکان مهاجرت به حوزه ایمپلنت های مغزی را داشتند اطلاع رسانی های لازم انجام شد و RFPهای مدنظر طی سه فراخوان عمومی در وبسایت ستاد به علاقه مندان فعالیت در این حوزه معرفی شد.

مقامی با بیان اینکه بر این اساس 27 پروپزال از 12 دانشگاه مختلف به این کارگروه ارسال شد، بیان کرد: با بررسی و داوری های تخصصی دقیق انجام شده توسط افراد شاخص در این حوزه، تعداد 10 پروپزال برای حمایت تصویب شد و پژوهشگرانی از دانشگاه های مختلف کشور همچون صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت ایران، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، تربیت مدرس، فردوسی مشهد، و صنعتی سهند تبریز مورد حمایت قرار گرفتند. لازم به ذکر است که در این راستا، متخصصان مختلفی از رشته های مهندسی برق (گرایش های مختلف)، مهندسی پزشکی، بیولوژی، فیزیولوژی، مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی، مهندسی پلیمر و علوم اعصاب در پروژه های مصوب همکاری دارند. در مجموع، بیش از 50 متخصص به طور مستقیم در این پروژه ها شاغل هستند که از این میان 17 نفر آن ها عضو هیات علمی دانشگاه های مختلف کشور هستند.
تاکنون 25 درصد هزینه های مربوطه از طرف ستاد توسعه علوم شناختی به دانشگاه ها پرداخت شده است و مابقی پرداخت¬ها نیز با بررسی گزارش های ارسالی از طرف مجریان و تایید ناظران پرداخت خواهد شد.
وی همچنین عنوان کرد: در نهایت با اتمام این پروژه های مصوب، و با توجه به رویکرد مورد نظر ستاد توسعه علوم شناختی، شرایط طراحی چند گونه از سیستم های ایمپلنت مغزی در کشور فراهم خواهد بود که این امر برای اولین بار در کشور و به صورت پژوهش همگرا و توسط افراد متخصص از رشته های علمی مختلف انجام می شود.
مقامی درباره سیستم های ایمپلنت مغزی نیز گفت: یک سیستم ایمپلنت مغزی به طور کلی وظیفه ثبت سیگنال های عصبی و یا تحریک سلول های عصبی را بر عهده دارد. در واقع این سیستم ها از بخش های مختلفی تشکیل شده اند که در حالت ثبت سیگنال های عصبی، الکترودهای طراحی شده پس از برداشته شدن قسمت مشخصی از استخوان جمجمه، در تماس با سطح مغز و یا در عمق های کم یا زیاد آن قرار گرفته و با دریافت سیگنال های مغزی و ارسال آن ها به صورت بی سیم به محیط بیرون، امکان پردازش سیگنال های دریافتی و استخراج اطلاعات مورد نیاز از آن ها را فراهم می کنند.

کاربرد سیستم های ایمپلنت مغزی متفاوت بوده و حوزه های مختلف پزشکی، توانبخشی، بازتوانی و نظامی را شامل می شود و به عنوان مثال در حوزه پزشکی، می توان به سیستم های تحریک عمقی مغز که برای درمان پارکینسون استفاده می شود، اشاره کرد.
با توجه به قرار گرفتن این حوزه در مرزهای دانش، درحال حاضر ایران 0.6 درصد از تولید علم این حوزه را در 10 سال اخیر به خود اختصاص داده و براساس آمار موجود، ایران جزء 25 کشور اول فعال در حوزه ایمپلنت های مغزی است که انتظار می رود با حمایت های انجام شده از طرف ستاد علوم شناختی، رشد قابل قبولی در این حوزه، طی سال های آتی در کشور مشاهده شود.
نظر شما