با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی / پایان نامه بررسی تاثیر ربات‌های انسان‌نما در درمان بیماری کودکان مبتلا به اوتیسم ارایه شد

تاریخ : 1396/10/15

تعداد بازدید : 804

4.8 امتیاز از 4 رای

اولین دانشجوی دکترای رباتیک اجتماعی در کشور، با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی پایان‌ نامه بررسی تاثیر ربات‌های انسان‌نما در درمان کودکان مبتلا به بیماری"اوتیسم" را ارایه داد.

این دانشجو با حمایت ستاد علوم شناختی پس از پنج سال پژوهش مستمر در دانشگاه صنعتی شریف از پایان ‌نامه خود دفاع کرد.
"علیرضا طاهری" اولین دانشجوی دکتری کشور در حوزه میان رشته‌ای رباتیک اجتماعی است که پایان نامه خود را تحت عنوان"مدلسازی، طراحی و بررسی تأثیر ربات های انسان‌نما دردرمان کودکان مبتلا به اوتیسم (درخودماندگی) " را به رشته تحریر در آورده است.

این دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف گفت: اختلالات اوتیستیک با نارسایی‌های کیفی در تعاملات اجتماعی، مهارت ارتباطی و خلاقیت اجتماعی مشخص می‌شود و در سال‌های اخیر استفاده از ربات‌ها در تشخیص و درمان مبتلایان به اوتیسم در دنیا رشد چشمگیری داشته است.

وی افزود: در همین ارتباط با حمایت اساتید در دانشگاه صنعتی شریف و ستاد توسعه علوم و فن آوری‌های شناختی، طرح به کارگیری ربات‌های انسان‌نما به عنوان دستیار درمانگر در تشخیص و درمان بیماران مبتلا به "اوتیسم" ارایه شد.

وی هدف از انجام این پروژه را استفاده عملی از دو ربات انسان‌نما به عنوان دستیار درمانگر در ارتقای مهارت‌های اجتماعی و شناختی کودکان مبتلا به اوتیسم به عنوان یکی از نخستین گروه‌های به کارگیرنده این فناوری در ایران دانست و یادآور شد: برای رسیدن به این هدف سناریوها و بازی‌های آموزشی و درمانی متنوعی طراحی شد.

این دانش‌آموخته دانشگاه شریف ابراز امیدواری کرد، با این اقدام روند درمان این بیماران در کشور تسریع شده و هزینه‌های درمانی نیز کاهش یابد.
نظر شما