معرفی طرح پژوهشی تحت حمایت ستاد علوم شناختی درحوزه اعتیاد و تاثیر آن بر جنبه های شناختی تصمیم گیری درکانال آپارات

تاریخ : 1397/03/21

تعداد بازدید : 718

5 امتیاز از 2 رای

با هدف گسترش دانش علوم شناختی در سطح کشور و ایجاد علاقه مندی به ابعاد مختلف این دانش، چهارمین ویدئو کلیپ معرفی طرح های پژوهشی تحت حمایت ستاد علوم شناختی درکانال آپارات این ستاد به حوزه اعتیاد و تاثیر آن بر جنبه های شناختی تصمیم گیری اختصاص یافت.

اعتیاد یکی از مشکلات مهم جوامع امروزی است و تاثیرات جسمی و روانی زیادی روی افراد معتاد به جا می گذارد، به طوری که  مواد مخدر بر مراکز مهم تصمیم گیری مغز مانند "کورتکس پری فرونتال" و "استریاتوم " اثر کرده و فرایند تصمیم گیری در افراد معتاد را تحت تاثیر قرار می دهند.

 

در هنگام درمان اعتیاد، علاوه بر توجه به درمان جنبه های فیزیکی و ظاهری اعتیاد، لازم است به اثرات روانی آن مانند مختل شدن مسیر های تصمیم گیری در این افراد نیز توجه کرد زیرا برای ترک اعتیاد و بازگشت این افراد به زندگی عادی و قدم گذاشتن در مسیر خود باوری و موفقیت لازم است مراکز شناختی مغز مانند مراکز تصمیم گیری به درستی عمل کنند.

 

این طرح پژوهشی که با عنوان "اثر اعتیاد به مورفین و ترک آن بر جنبه های شناختی تصمیم گیری بر پایه تاخیر و تلاش" و در مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی شهید بهشتی در حال انجام است، اثرات اعتیاد به "مورفین " و روند ترک آن بر جنبه های شناختی تصمیم گیری بر پایه تاخیر و یا تلاش ،در مدل حیوانی موش آزمایشگاهی از نظر رفتاری و الکتروفیزیولوژی را مورد بررسی قرار داده است.

 

نتایج حاصل از انجام این پژوهش نشان می دهد، اعتیاد به مورفین تصمیم گیری بر پایه تاخیر و تصمیم گیری بر پایه تلاش را کاهش می دهد و همچنین هنگام اعتیاد، فعالیت نورونی ناحیه "کورتکس پری فرونتال "مغز تحت تاثیر قرار می گیرد.

 

علاقه مندان برای مشاهده ویدئو کلیپ این طرح تحقیقاتی و کسب اطلاعات لازم می توانند به کانال آپارات ستاد به آدرس https://www.aparat.com مراجعه کنند.

نظر شما