مشاورعالی ستاد توسعه علوم شناختی درامورآموزش: بیش از پنجاه انجمن دانشجویی مغز و شناخت در مراکز دانشگاهی ایجاد شده است

تاریخ : 1399/07/23

تعداد بازدید : 210

5 امتیاز از 4 رای

مشاورعالی ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی شناختی در امور آموزش درمراسم گشایش آنلاین سومین دوره مسابقات دانشجویی علوم اعصاب شناختی با بیان اینکه توسعه علوم مغز و شناخت در کشور گامی مثبت برای حل مشکلات و مقابله با اختلالات و نارسایی ها درشبکه مغزی محسوب می شود، اعلام کرد: به همین منظور تاکنون بیش از پنجاه انجمن دانشجویی مغز و شناخت در مراکز دانشگاهی ایجاد شده است.

دکتر"محمد تقی جغتایی" گفت: بواسطه تلاش ها ، حمایت ها و اقدامات گسترده ستاد توسعه علوم شناختی ، دانش علوم اعصاب و اعصاب شناختی در کشور مسیر رو به رشدی را طی می کند و یکی از رشته های مورد توجه برای فعالیت های علمی و تحقیقاتی در مراکز دانشگاهی و درمیان دانشجویان است .

 

وی افزود: امروزه علوم اعصاب از مباحث اصلی در حوزه های علمی بوده و از جذاب ترین حوزه های برای انجام فعالیت های تحقیقاتی و کاربردی  بحساب می آید.

 

مشاورعالی ستاد توسعه علوم شناختی توجه به امر تربیت و تامین نیروی انسانی مورد نیاز کشور در حوزه علوم اعصاب و اعصاب شناختی را یکی از سیاست ها و اهداف ستاد توسعه علوم شناختی بر شمرد و خاطر نشان کرد: خوشبختانه با حمایت های گسترده این ستاد ، گام ها موثری در این زمینه برداشته شده و رشته های متعددی در این حوزه در مراکز و موسسات آموزش عالی ایجاد شده است.

 

وی حمایت از تولید تجهیزات آزمایشگاههای تحقیقاتی درحوزه علوم اعصاب و علوم شناختی را نیز از سیاست های ستاد توسعه علوم شناختی یاد کرد و گفت: در حال حاضر بخشی از نیازهای مراکز تحقیقاتی در این زمینه در داخل کشور تولید و تامین می شود.

 

دکتر "جغتایی"  دربخشی دیگر از سخنانش در این مراسم گفت: برای توسعه و گسترش دانش علوم اعصاب شناختی هر ساله مسابقات دانش آموزی در حوزه علوم اعصاب شناختی در مدارس سطح برگزار و کارگاه ها و سمینارهای آموزشی متعددی نیز برپا می شود و در نظر است با همکاری انجمن های مرتبط  یک "کنگره ملی " درحوزه علوم اعصاب شناختی در کشور برگزار شود.

 

سومین دوره مسابقات دانشجویی علوم اعصاب شناختی (CNCS2020)با هدف ایجاد زمینه های همکاری میان رشته ای و آشنایی دانشجویان با مباحث روز علوم اعصاب و پژوهش درحیطه های مرتبط با آن ، با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی بصورت مجازی دردانشگاه علوم پزشکی ایران گشایش یافت.

 

در این مسابقات به عنوان یک رویداد مهم مجازی حدود 600 دانشجو از رشته های مختلف تجربی و فنی از سراسر کشوردرآن حضور دارند.

 

برگزار کنندگان این مسابقات اعلام کردند: دانشگاه علوم پزشکی ایران به عنوان یک مرکز پیشگام در علوم اعصاب کشور همواره بر پرورش دانشجویان مستعد در این حیطه ازجمله  برگزاری کنگره های علوم اعصاب، دوره های علمی تربیت سفیران مغز و شناخت، برگزاری آزمون ها و المپیادهای علمی، امضای تفاهم نامه ها وهمکاری ها با مراکز تحقیقاتی علوم اعصاب و همچنین فعالیت های دانشجویی گام برداشته است.

 

این دوره شامل چند فاز مختلف بوده تا دانشجویان مرحله به مرحله از علوم پایه تا پیشرفته ی علوم اعصاب را فراگرفته و به پژوهش در این زمینه بپردازند.

 

در این مسابقات دانشجویان به صورت تیمی طی چند ماه حول یک مسئله یا پروژه انتخاب شده که ازنظر کمیته علمی مورد تائید قرارگرفته باشد، فعالیت می کنند  و بسیاری از اساتید و پژوهشگران در داخل و خارج ایران در فازهای مختلف آموزشی و پژوهشی تیم ها را همراهی خواهند کرد .  

 

انجمن علمی علوم اعصاب صدرا و دانشگاه علوم پزشکی ایران با همکاری مرکز دانش‌های بنیادی (IPM)  و با حمایت ستاد علوم شناختی، سومین دوره مسابقات دانشجویی "علوم اعصاب شناختی (CNCS2020)" را برگزار می‌کند.

 

نظر شما