کتاب "اصول الهیات اعصاب " انتشار یافت

تاریخ : 1400/02/11

تعداد بازدید : 217

5 امتیاز از 2 رای

کتاب"اصول الهیات اعصاب" با نگرش نزدیکی رابطه الهیات -عرفان و عصب شناسی که از سوی ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی مورد حمایت قرار گرفته است ، ترجمه و منتشر شد.

"الهیات اعصاب " یک برنامه تحقیقاتی است که با اتخاذ رویکرد میان رشته ای به تبین رابطه الهیات – عرفان و عصب شناسی می پردازد.

 

این کتاب مشتمل بر ده فصل از جمله "پرونده­ای برای الهیات اعصاب " ، " تعاریف در الهیات اعصاب" ، "اصول هم­کنشی بین عصب­ شناسی و الهیات" ، " اصول کلی تحقیقات الهیات اعصاب " ، "همبسته ­های فیزیولوژیکی و پدیدارشناختی اعمال معنوی"  و "موضوعات معرفت­ شناختی در الهیات اعصاب" است .

 

نویسنده در این کتاب سعی می­کند که پنجاه و چهار اصل روش­ شناختی را برای تلفیق حوزه الهیات و عصب­ شناسی ارائه دهد.

 

به اعتقاد نویسنده ، این کتاب می­تواند الگویی برای تعامل علم و دین باشد زیرا افق فکری عصب ­شناسی را به افق فکری الهیات نزدیک می­کند.

 

" اندرو  نیوبرگ " معتقد است که اساساً گفت وگوی سازنده و مفید در زمینه احترام متقابل بین افراد یا مکاتب امکان­پذیر است. بنابراین برای اینکه صاحبان علم و متعاطیان دین در تعامل با هم قرار بگیرند، لازم است که یکدیگر را به رسمیت بشناسند.

 

نویسنده در این کتاب می کوشد به جای اینکه درباره علل تجربه معنوی سخن بگوید، به دنبال همبستگی بین مؤلفه­ های پدیدارشناختی تجربه عرفانی/ دینی با مکانیسم­ های عصب ­شناختی مغز باشد.

 

کتاب "اصول الهیات اعصاب " نوشته" اندرو نیوبرگ" (Andrew Newberg) و با ترجمه دکتر "علی سنایی"  در انتشارات دانشگاه سمنان به چاپ رسید.

نظر شما