طرح پژوهشی زیرمجموعه پروژه مدولار ایمپلنت مغزی در حوزه ارتباط بی سیم دوسویه با مغز درکانال آپارات

تاریخ : 1400/10/22

تعداد بازدید : 771

5 امتیاز از 5 رای

طرح پژوهشی درحوزه ارتباط بیسیم دوسویه با مغز زیرمجموعه پروژه مدولار ایمپلنت مغزی تحت حمایت ستاد علوم شناختی با هدف گسترش دانش علوم شناختی درسطح کشور درکانال آپارات درمعرض دید علاقه مندان قرار گرفت.

طرح پژوهشی "طراحی و ساخت فرستنده و گیرنده برای انتقال دوسویه میان ایمپلنت و دنیای بیرون بر مبنای سیستم رادیوی پالسی" براساس فراخوان ستاد در حوزه ایمپلنت های مغزی تحت مدیریت دکتر سعیدی در دانشگاه تربیت مدرس انجام و در آن به طور مشخص فناوری رادیوی پالسی به عنوان بستر ارتباط پیشنهاد شده است.

 

به طور کلی ساختار یک ریزسیستم قابل کاشت در بدن به گونه ای است که علاوه بر بخشی که در داخل بدن کاشته می­شود تا عمل ثبت یا تحریک را انجام دهد، به یک بخش خارجی نیز برای ارسال اطلاعات مورد نیاز به داخل بدن و همچنین تامین توان مصرفی نیاز است که این دو ماژول از طریق یک ارتباط بی­سیم با یکدیگر در ارتباط هستند.

 

فن آوری رادار پالسی در سال های اخیر به دلیل کیفیت بالای ارسال و دریافت در محیط های با موانع زیاد و نیز قابلیت پیاده سازی گیرنده-فرستنده به صورت یکپارچه بسیار مورد توجه قرارگرفته است.

 

در سیستم طراحی شده از پالس های با مدت زمان کم، که پهنای باند نسبتا زیادی دارند، برای انتقال دیتا ازطریق مدولاسیون OOK و یا تغییر موقعیت زمانی پالس ها (PPM)، و نیز اندازه گیری فاصله و آشکارسازی حرکت استفاده می شود.

 

با توجه به اینکه مسائلی مانند مصرف توان کم، نرخ ارسال بالا، عدم آسیب زدن به بافت و تشعشع الکترومغناطیسی در محدوده مجاز، در حوزه ایمپلنت های مغزی باید مورد توجه قرارگیرد، فن آوری رادیویی پالسی گزینه مناسبی برای پیاده سازی سیستم گیرنده و فرستنده می باشد.

 

در بخش فرستنده با به کار گیری نو آوری های سیستمی و مداری، میزان انرژی مصرفی در هر بیت کاهش یافته است. در بخش گیرنده نیز هدف، بهبود حساسیت به منظور کاهش نرخ خطا درفاصله در ابعاد چند متر می باشد که این کار با به کارگیری معماری های نوین گیرنده های پالسی قابل انجام شده است.

 

علاقه مندان برای مشاهده ویدئو کلیپ آخرین دستاوردهای حاصل شده در این طرح تحقیقاتی و کسب اطلاعات لازم می توانند به کانال آپارات ستاد به آدرس  

  مراجعه کنند.https://aparat.com/v/6rJHM

نظر شما