با هدف افزایش ظرفیت پردازش مغز/ طرح پژوهشی طراحی و تولید بسته نرم‌افزاری چندرسانه‌ای آموزش زبان با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی به اجر در آمد

تاریخ : 1398/02/02

تعداد بازدید : 286

5 امتیاز از 3 رای

عضو هیات علمی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی اعلام کرد: با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی طرح تحقیقاتی طراحی و تولید بسته نرم ‌افزاری چند رسانه ای آموزش زبان انگلیسی با هدف افزایش ظرفیت پردازش مغز توسط یک گروه پژوهشی در این دانشگاه آغاز شد.

دکتر "سید حمید امیری "  مجری این طرح پژوهشی در گفت و گو با بخش خبری ستاد توسعه علوم شناختی گفت: مطالعات این طرح پژوهشی بر اساس اصول نظریه شناختی و با استفاده از ابزارهای علوم اعصاب شناختی (سیگنال مغزی، ردیابی حرکات چشم و آزمایش‌های رفتاری) به منظور ارزیابی تأثیر چند رسانه ای طراحی شده مبتنی بر اصول شناختی بر زبان آموزی و اندازه‌گیری بار شناختی مغز در حین تعامل با نرم‌افزار به اجرا در آمده است.

 

وی با بیان اینکه چند رسانه ای در یک دهه گذشته به عنوان یکی از مواد آموزشی موثر در فرآیند یادگیری بسیاری از موضوعات درسی مورد توجه متخصصان امر تعلیم و تربیت قرار گرفته است، افزود: نظریه شناختی یادگیری چندرسانه‌ای با در نظر گرفتن ساختار مغز و نحوه‌ی پردازش داده ها درجهت استفاده حداکثری از کانال­های دوگانه مغز مسوول پردازش دو نوع داده‌ی زبانی و بصری ، اصولی را برای طراحی چندرسانه‌ای مطرح کرده است.

 

دکتر امیری گفت: با رعایت این اصول، می‌توان بار شناختی را که بر روی حافظه‌ی کاری و در طول یک فرآیند شناختی توسط مواد آموزشی ایجاد می‌شود، به حداقل رساند و در نتیجه، ظرفیت پردازش مغز را افزایش داد.

 

این محقق حوزه علوم شناختی با بیان اینکه یکی از موضوعات مورد توجه نظریه شناختی یادگیری چند‌رسانه‌ای، یادگیری زبان خارجه است، گفت: استفاده از چندرسانه‌ای می‌تواند بسیاری از مشکلات زبان‌آموزان را هنگام پردازش داده‌های زبانی خصوصا داده‌های شنیداری حل نماید و میزان فهم فراگیران، سرعت پردازش داده و ماندگاری مطالب یادگرفته شده را ارتقاء داد.

 

وی معتقد است استفاده از چند‌رسانه‌ای در کاهش اضطراب یادگیری زبان نیز موثر است و انگیزه یادگیری زبان را افزایش می دهد.

 

به گفته دکتر امیری ، اثر بخش بودن چندرسانه‌ای در آموزش زبان،  مستلزم رعایت اصول علمی در طراحی چند‌رسانه‌ای بوده و علاوه بر این تفاوت های فردی و روانشناختی فراگیران یکی از عوامل مهم در تأثیرگذاری چند‌رسانه‌ای در یادگیری است.

 

مجرح طرح پژوهشی طراحی و تولید بسته نرم‌افزاری چندرسانه‌ای آموزش زبان همچنین یادآور شد: طراحی چندرسانه‌ای با در نظر گرفتن اطلاعات شناختی افراد، افزایش کارایی یادگیری فردی را به دنبال خواهد داشت و در این تحقیق، در ابتدا بر اساس روش‌های استاندارد موجود، فراگیران بر مبنای تفاوت‌های فردی و نیم‌رخ شناختی به دسته‌های مختلف تقسیم‌ می‌شوند و سپس بر اساس اصول مطرح شده در نظریه شناختی یادگیری چندرسانه‌ای ، برای هر دسته محتوای چند‌رسانه‌ای تولید خواهد شد و به منظور اعتبارسنجی اصول علمی طراحی محتوای چندرسانه‌ای برای زبان‌آموزان بومی، آزمایش‌ها را به دو دسته شاهد و آزمون تقسیم‌بندی می‌شوند.

 

عضو هیات علمی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی خاطر نشان کرد: در این طرح مطالعاتی کاهش میزان بار شناختی در زبان آموزان مورد توجه است و برای اندازه‌گیری بار شناختی روش‌های خودانگارانه وجود دارد که به وسیله‌ی پرسشنامه و بعد از یادگیری، بار شناختی را با سووالاتی در رابطه با تلاش ذهنی و میزان سختی فعالیت اندازه‌گیری می شود. علاوه بر روش خودانگارانه، استفاده از سیگنال‌های مغزی که جزو روش‌های واقعیت‌گرایانه و فیزیولوژیکی محسوب می‌شود، در اندازه‌گیری بار شناختی کاربرد دارند.

 

این محقق در ادامه این مصاحبه اضافه کرد: در این طرح پژوهشی راستی‌آزمایی اصول طراحی چندرسانه‌ای با استفاده از تحلیل سیگنال‌های مغزی و آزمایش‌های رفتاری،   تحلیل و ترسیم لایه های روانشناختی یادگیری زبان از طریق چند رسانه ای ،  شناسایی اصول شناختی طراحی مواد آموزشی چند رسانه ای برای زبان آموزان ایرانی، ارتقا سطح یادگیری و آموزش زبان خارجه در مدارس، گسترش استفاده از فن آوری های نو در آموزش،  بازبینی کتب درسی و طراحی نرم افزارهای مناسب بر اساس اصول تبیین شده ، تعلیم معلمان و مدرسان در جهت توجه به تفاوت های شناختی دانش آموزان دارای اهمیت و توجه است.

 

دکتر امیری همچنین گفت: با تحلیل داده‌های ثبت شده در مرحله نخست می‌توان اعتبارسنجی اصول علمی تولید محتوای چند­رسانه­ای را مورد راستی‌آزمایی قرار داد و در گام بعدی، پیش‌بینی می‌شود با استفاده از چارچوب فوق (سیگنال‌های مغزی و نتایج رفتاری فراگیر)، ساز و کاری جدید جهت طراحی محتوای چندرسانه‌ای آموزش زبان ارائه گردد که می‌تواند روشی ابداعی و پژوهش محور جهت ارزیابی اصول طراحی چندرسانه‌ای­های جدید باشد.

 

وی گفت: مزیت بستر ارائه شده، ارزیابی سریع و کم هزینه و متناسب با توانمندی‌های فردی (زبانی-مغزی) است.

نظر شما