پژوهش مطالعاتی برای طراحی نمای ساختمان ها برپایه زیبا شناسی مبتنی بر علوم اعصاب شناختی

تاریخ : 1399/09/24

تعداد بازدید : 321

2.4 امتیاز از 17 رای

با انجام یک طرح مطالعاتی امکان طراحی نمای ساختمان ها برپایه زیباشناسی مبتنی بر علوم اعصاب شناختی فراهم می شود.

این برنامه در راستای اجرای مفاد تفاهم نامه همکاری میان ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی و براساس همکاری مشترک میان دو دانشکده معماری و شهرسازی وکامپیوتر این دانشگاه در حوزه علوم اعصاب شناختی پایه ریزی شد.

 

دکتر"رضا ابراهیم پور"مسوول آزمایشگاه علوم اعصاب شناختی این دانشگاه گفت: رساله دوره دکتری یکی از دانشجویان با عنوان «بازشناسی نشانه‌‌های بیانی فرم در ادراک زیبایی نماهای مسکونی با بهره‌گیری از علوم اعصاب شناختی» به راهنمایی و مشاوره چهار تن از اساتید دانشکده های معماری و شهر سازی و کامپیوتر دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی نگارش و ارایه شد.

 

آزمایشگاه «علوم اعصاب شناختی» دانشگاه تربیت دبیر شهید رجاییاز آزمایشگاه های فعال در حوزه علوم اعصاب شناختی کشور به شمار می رود.

 

وی گفت: با توجه به اهمیت مبحث زیبایی‌شناسی بصری در حوزه مطالعات معماری و شهرسازی، این پژوهش با رویکردی عصب ‌‌محور در بستری شناختی، به مطالعه پیرامون زیبایی ‌شناسی نمای ساختمان‌های مسکونی پرداخته است. به گفته وی نمای ساختمان به‌عنوان جلوه‌ای بصری از مقیاس خرد شهری تأثیر قابل توجهی بر تجربه زیبایی‌ شناسانه مشاهده‌گر داشته و در نتیجه بر رضایت ‌مندی و نارضایتی او از محیط شهری تأثیرگذار است.

 

دکتر"ابراهیم پور" می گوید: دراین پژوهش تفاوت ‌های رفتاری و شناختی افراد تحت تأثیر نشانه‌ های بیانی فرم نما و تخصص افراد هدف قرار گرفته و این مهم با بهره‌گیری از ابزار ردیاب حرکت چشمی دنبال شده‌است.

 

مسوول آزمایشگاه «علوم اعصاب شناختی» دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی خاطر نشان کرد:  ارزیابی‌های رفتاری، در کنار مطالعات شناختی و عصب-شناختی به کمک ابزار مورد استفاده در این حوزه‌ها که امروزه بیش از پیش در فرآیندهای طراحی معماری نیز مورد توجه قرار گرفته‌است، مسیر روشنی را پیش روی معماران، شهرسازان و طراحان قرار می‌دهد.

نظر شما