دبیر ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی : حوزه فن آوری های خواندن و نوشتن در مغز در حال توسعه است

تاریخ : 1400/11/04

تعداد بازدید : 573

5 امتیاز از 7 رای

دکتر"مجید نیلی احمدآبادی" دبیر ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در مراسمی با حضور معاون علمی و فن آوری رییس جمهور اعلام کرد: در حوزه فن آوری های خواندن و نوشتن در مغز ،طرح ها و پژوهش های فن آورانه در لبه دانش و فن آوری درحال توسعه است.

وی در مراسم رونمایی از سی دستاورد حوزه علوم شناختی تحت حمایت این ستاد در نمایشگاه بین المللی تهران افزود: هم اینک یازده تیم دانشگاهی و دو شرکت دانش بنیان در این حوزه فعالیت دارند.

 

دبیر ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی همچنین افزود: درحال حاضر بسیاری از تجهیزات مورد نیاز برای انجام آزمایش های پیش بالینی توسط شرکت های دانش بنیان در کشور تولید شده است.

 

دکتر نیلی در بخشی دیگر از سخنانش  در خصوص برنامه‌های کلان  این ستاد گفت : ارتقای سرمایه شناختی، توسعه فن آوری های خواندن و نوشتن درمغز و ابزارهای نوین مطالعه مغز، توسعه کاربرد ترکیبی علوم شناختی، هوش مصنوعی و کلان داده، توسعه دانش و کاربردهای ترکیب فن اوری های سلول های بنیادی و شناختی و توسعه زیر ساخت نیروی انسانی  از مهم ترین برنامه های اولویت دار این ستاد بشمار می آید.

 

وی با اشاره به توسعه کاربرد ترکیبی علوم شناختی و هوش مصنوعی و کلان داده گفت: تلاش شد این حوزه در ذیل یک شتابدهنده به صورت تجمیعی شتابدهی شود و 18 تیم دانشگاهی در قالب فرآیند شتابدهی تا شهریور ماه سال آینده نتایج خود را به سرانجام خواهند رساند.

 

دکترنیلی در ارتباط با  توسعه دانش و کاربردهای ترکیب فن آوری های سلول های بنیادی و شناختی گفت: تجهیز آزمایشگاه شناختی برای بررسی جنبه های شناختی سلول درمانی در بیماری پارکینسون با مشارکت هفت مرکز علمی در حال اجرا است و همچنین طرح ایجاد مرکز ملی مغز و شناخت در حوزه علوم و فن آوری بالینی ارتقا شناختی، طرح ایجاد مرکز ملی نخستیان برای توسعه فناوری های درمان نوین برای بیماری های شناختی و مغزی از جمله دیگر برنامه‌های ستاد در این حوزه  بشمار می رود.

 

دراین مراسم 30 دستاورد فنی و تخصصی حاصل از اجرای طرح های تحقیقاتی محققان و متخصصان حوزه علوم شناختی تحت حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در دو سال اخیر رونمایی شد.

 

دراین نمایشگاه دستآورد های و محصولات  فناورانه در زمینه های ایمپلنت های مغزی، تحریک الکتریکی عمقی مغز، تحریک مغناطیسی مغز، واقعیت مجازی برای جوندگان، تحریک بویایی، رهگیر چشمی ، الکترود و سیستم های ثبت و تحریک مغز و نیز بازی ها و برنامه های کاربردی شناختی به نمایش در آمد.

 

بومی سازی تجهیزات و ابزارها ، توسعه و تقویت بازار کسب و کارها مراکز و شرکت های دانش بنیان و تجاری سازی محصولات و تجهیزات حوزه علوم شناختی از اهداف رونمایی از تجهیزات و ابزارها حاصل از اجرای طرح های تحقیقاتی تحت حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی است.

نظر شما