مغز برای سالم ماندن نیاز به تمیز شدن دارد

پژوهشی توسط محققان اسپانیایی مکانیزم‌هایی که مغز را در طول بیماری‌های مضمحل کننده عصبی (neurodegenerative) تمیز نگه می‌دارند بررسی کرده است.

زمانی که نورون‌ها می‌میرند، برای اینکه بافت‌های مجاور در مغز به کارکرد مناسب ادامه دهند باید باقی مانده‌های نورون‌های مرده حذف شوند. حذف اجساد نورونی که به آن فاگوسیتوسیس (phagocytosis) گفته می‌شود توسط سلول‌های کاملا تخصصی در مغز به نام میکروگلیا صورت می‌گیرد. این سلول‌های کوچک انشعابات زیادی دارند که در حرکت دائم هستند و برای تشخیص و از بین بردن هرگونه عنصر خارجی از جمله نورون‌های مرده مجهز شده‌اند؛ یا دست کم تاکنون اینطور تصور می‌کردیم.

این مطالعه که در PLOS Biology منتشر شده است برای اولین بار فرایند مرگ نورونی و فاگوسیتوسیس میکروگلیاها را در مغز دچار بیماری مورد بررسی قرار می دهد. برای این مقصود، دانشمندان اقدام به جمع آوری نمونه‌های مغز از بیماران و همچنین موش‌های مبتلا به صرع کردند.

می‌دانیم که در زمان حملات مرتبط با صرع، نورون ها می‌میرند. با وجود این برخلاف آن‌چه در مغز سالم رخ می‌دهد در طول حملات صرع به نظر می‌رسد میکروگلیاها کور و در یافتن نورون های مرده و از بین بردن آن‌ها ناتوان می‌شوند. این رفتار میکروگلیاها ناهنجار به نظر می‌رسد. بنابراین نورون‌های مرده به جای حذف شدن جمع می‌شوند و آسیب را به نورون‌های مجاور سرایت می‌دهند و پاسخی التهابی ایجاد می‌کنن
د که آسیب مغزی را تشدید می‌کند.

این کشف راهی جدید برای بررسی درمان هایی که می توانند اثرات بیماری های مغزی را تسکین دهد می گشاید. در واقع، تیم تحقیقاتی که این مطالعه را انجام داده است در حال طراحی داروهایی است که فرآیند پاکسازی – فاگوسیتوسیس – را بهبود بخشد و به درمان صرع کمک کند.